MONITORY STOMATOLOGICZNE

Zakup monitora stomatologicznego wraz z aparaturą do tomografii CBCT lub RTG pantomograficznego pozwoli wykonywać najbardziej zaawansowane badania i procesy diagnostyczne we własnym gabinecie lekarskim, podnosząc jakość świadczonych usług i poszerzając ofertę placówki stomatologicznej. Jeśli potrzebujesz fachowej porady ze strony doświadczonego dostawcy – skontaktuj się z nami już dziś. Z przyjemnością udzielimy Ci niezbędnych wskazówek, doradzając zakup urządzenia. Dostarczymy sprzęt, który w najlepszym stopniu odpowie oczekiwaniom Twoim oraz Twoich pacjentów.

Monitor stomatologiczny w kolorze białym już od 2 999 zł!

Monitory stomatologiczne - nieograniczone możliwości diagnostyczne

Tomografia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin wprowadzoną do współczesnej stomatologii. Dostępne na rynku urządzenia, takie jak aparaty RTG czy cyfrowe monitory stomatologiczne, umożliwiają zaawansowaną diagnostykę chorób zębów i dziąseł praktycznie w każdym gabinecie lekarskim. W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie sprawdzone rozwiązania w zakresie monitorów medycznych i diagnostycznych, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń stosowanych w pracowniach stomatologicznych.

W sprzedaży posiadamy nowoczesne, spełniające wszystkie niezbędne standardy nowoczesnej radiologii monitory diagnostyczne i stomatologiczne, dające gwarancję prawidłowo wykonanego badania oraz rzetelnego wyniku. Dostarczane przez nas urządzenia pochodzą wyłącznie od sprawdzonych producentów z wieloletnim stażem na rynku informatyki medycznej i cechują się niezawodnością oraz bogatym wyposażeniem dodatkowym, począwszy m.in. od wbudowanych gniazd video do kamer wewnątrzustnych i głośników, poprzez liczne opcje podłączenia (HDMI, D-SUB, DisplayPort, DVI-D), aż po zaawansowane technologie, takie jak czujnik ruchu czy oświetlenia. Konfiguracja monitorów oraz ich wyposażenie w niezbędne funkcjonalności możliwa jest na indywidualne zamówienie klienta, co pozwala dobrać sprzęt w najlepszym stopniu dopasowany do indywidualnych potrzeb przychodni lub gabinetu lekarskiego.

Sprawny monitor stomatologiczny, to więcej niż obowiązek

Nie wystarczy posiadać w swojej placówce aparat rentgenowski, wykonujący zdjęcia RTG na potrzeby diagnostyki stomatologicznej. Warunkiem niezbędnym do skutecznego i prawidłowego diagnozowania chorób zębów i dziąseł jest sprawna technicznie aparatura służąca do wyświetlania obrazów RTG tomografii jamy ustnej. Od lat odpowiadają za nią monitory diagnostyczne, których sprawność podlega systematycznym testom. Obowiązek posiadania sprawnych technicznie monitorów stomatologicznych określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 roku z późniejszymi zmianami. W treści dokumentu czytamy o konieczności przeprowadzania testów monitorów w celu zapewnienia ich poprawnego działania i uzyskiwania rzetelnych wyników badań.

Używanie w gabinecie monitorów stomatologicznych bez ważnego przeglądu technicznego może skutkować poważnymi konsekwencjami, począwszy od strat wizerunkowych, poprzez unieważnienie wyników badań z uwagi na brak aktualnych testów sprzętu czy reklamacje pacjentów, kończąc na przegranych sporach sądowych, a nawet zamknięciu placówki medycznej.

Rodzaje monitorów stomatologicznych

Dostępne na rynku monitory stomatologiczne dzielą się na dwie podstawowe kategorie: opisowe oraz przeglądowe:

  1. Monitory stomatologiczne opisowe stanowią niezbędne wyposażenie placówek, w których wykonywana jest CBCT (tomografia stomatologiczna), zdjęcia RTG pantomograficzne czy cefalometryczne. Charakteryzują się one najwyższymi parametrami spośród wszystkich produkowanych monitorów medycznych i diagnostycznych, a z uwagi na fakt, że klasyfikowane są jako wyroby medyczne, można zakupić je ze stawką VAT 8%. Najważniejsze parametry monitorów opisowych to, m.in.:
    • kalibracja krzywej szarości (DICOM) – tolerancja 10% przy 1024 odcieniach,
    • przekątna ekranu – minimum 45 cm,
    • rozdzielczość 1 mpix,
    • minimalna luminacja: 200 cd/m2,
    • kontrast minimalny: 250:1.
  2. Monitory stomatologiczne przeglądowe stosuje się w gabinetach, które posiadają na wyposażeniu aparat rentgenowski wewnątrzustny, ale przede wszystkimtakże w placówkach wyświetlających obrazy pantomograficzne po ich wcześniejszym zdiagnozowaniu na monitorze opisowym. W stosunku do ekranów, których celem jest diagnozowanie obrazu z aparatów wewnątrzustnych, wymagania odnośnie do parametrów nie są tak wygórowane, jak w przypadku monitorów do obrazów pantomograficznych. Taki monitor powinien charakteryzować się:
    • minimalną rozdzielczością 0,7 piksela,
    • przekątną ekranu minimum 37,5 cm,
    • luminacją na poziomie minimum 100cd/m2,
    • kontrastem 100:1.

Używane do diagnozowania obrazów pantomograficznych monitory stomatologiczne powinny mieć podobne parametry jak urządzenia do aparatów wewnątrzustnych, jednak obowiązkowo powinny być wyposażone w kalibrację krzywej przy 256 odcieniach szarości i posiadać większy ekran o przekątnej minimum 45 cm.

Testy monitorów stomatologicznych

Sprawność monitorów medycznych oraz ich dopuszczenie do użytkowania określane są na podstawie wyników testów, których wykonywanie jest obowiązkiem placówki medycznej. Wyróżnia się testy podstawowe, wykonywane we własnym zakresie oraz specjalistyczne, przeprowadzane przez upoważnione do tego laboratoria. Pracownie stomatologiczne posiadające wyłącznie aparaty RTG wewnątrzustne, nie mają obowiązku przeprowadzania testów sprawności monitorów.
Testy podstawowe wykonuje się każdego dnia, w którym planowana jest praca z monitorem. Badanie przeprowadzane jest przez lekarza we własnym zakresie, dzięki oprogramowaniu testowemu, dołączonemu do urządzenia. Przed uruchomieniem sprzętu należy dokładnie sprawdzić ekran, by upewnić się, że nie posiada on rys, odkształceń, pęknięć oraz innych uszkodzeń. Monitor stomatologiczny należy uruchomić na minimum 30 minut przed rozpoczęciem testu. Po tym czasie należy włączyć obraz testowy TG18 i ocenić układ, oddalenie, kształt oraz kolory linii i pozostałych wzorów na ekranie, wraz z uwzględnieniem struktur niskokontrastowych.

Możliwość wykonania testów podstawowych we własnym zakresie powoduje, że nie trzeba tej czynności zlecać zewnętrznym podmiotom, dysponującym odpowiednim sprzętem i zezwoleniami. Inaczej niż w przypadku testów specjalistycznych, które wykonywane są raz na 12 miesięcy przez akredytowany podmiot – laboratorium posiadające uprawienia nadawane przez Polskie Centrum Akredytacji. Przed wykonaniem testów specjalistycznych, każdorazowo należy zażądać od podmiotu kontrolowanego okazania aktualnych uprawnień PCA. Co istotne, osobne certyfikaty akredytacji wymagane są do kontroli poszczególnych typów monitorów medycznych. W zależności od rodzaju monitora koszt przeglądu może wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych za jedno urządzenie. Obowiązkiem placówki zlecającej testy monitorów medycznych i diagnostycznych jest przechowywanie pełnej dokumentacji pokontrolnej, tj. protokołów przeprowadzonego badania specjalistycznego oraz testów podstawowych przez okres 10 lat od zakończenia roku, w którym wykonywane były obrazy i zdjęcia RTG.

Jak uniknąć negatywnej oceny podczas przeglądu?

Biorąc pod uwagę wysokie koszty badania technicznego oraz poważne konsekwencje braku aktualnego przeglądu, warto wybierać nowe, w pełni sprawne monitory medyczne i diagnostyczne od renomowanych producentów. Bardzo ważnym elementem wyposażenia urządzenia, na który należy zwrócić uwagę, jest oprogramowanie do kalibracji, które pozwoli odpowiednio skalibrować obraz przed wykonaniem specjalistycznych badań. Proces ten pomoże uzyskać optymalne parametry wyświetlania obrazu, dlatego jest wskazany przed rozpoczęciem testu.

Kilka słów o kalibracji monitorów stomatologicznych

Kalibracja monitora diagnostycznego bez specjalistycznego oprogramowania jest niemożliwa. Właśnie dlatego, jeśli do wybranego sprzętu nie został dołączony program do kalibrowania ekranu, a termin wykonania testu urządzenia zbliża się, najrozsądniejszym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć negatywnych konsekwencji w przypadku nieprawidłowych ustawień monitora w trakcie kontroli, jest zlecenie wykonania kalibracji przez profesjonalną firmę. Agencje i laboratoria wykonujące testy monitorów medycznych nie zajmują się kalibrowaniem ani ustawianiem prawidłowych parametrów urządzeń, jednak możesz zlecić to zadanie nam. Nasi specjaliści w profesjonalny i zgodny z obowiązującymi standardami sposób wykonają niezębne czynności konfiguracyjne, które zagwarantują pomyślne przejście testów ekranu oraz pozostałych urządzeń do prezentacji wyników badań.

Żywotność monitorów stomatologicznych

Kalibracja monitorów medycznych może zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie wyłącznie do momentu wyeksploatowania urządzeń. Żywotność, czyli czas pracy monitora szacowany jest w godzinach. W zależności od rodzaju i przeznaczenia urządzenia, maksymalny okres działania, po którym następuje konieczność wymiany monitora na nowy z uwagi na jego wyeksploatowanie, wynosi od 10 000 do 25 000 godzin. Wpływ na czas eksploatacji ma również częstotliwość użytkowania sprzętu. Po osiągnięciu górnego progu użytkowania, kalibracja ekranu nie przyniesie już żadnych efektów.

Nowoczesny monitor = pewność rzetelnie wykonanego badania

Jak wynika z powyższych słów, posiadanie w stu procentach sprawnych monitorów stomatologicznych oraz pozostałych urządzeń do prezentacji i opisu badań radiologicznych, takich jak tomografia zębowa czy RTG, to nie tylko wymóg prawny. To także pewność rzetelnego wyniku przeprowadzonych badań, jak również gwarancja prawidłowo postawionej diagnozy. Nie trzeba dodawać, jak ważne jest precyzyjne określenie rodzaju i stadium zaawansowania poszczególnych dolegliwości, kiedy w grę wchodzi ludzkie zdrowie, a nierzadko również życie.

Podsumowanie – co trzeba wiedzieć o monitorach medycznych i diagnostycznych:

  • na rynku znajdziemy szeroki wybór monitorów stomatologicznych do różnego rodzaju badań,
  • monitory radiologiczne dzielą się na opisowe i przeglądowe,
  • monitor opisowy stanowi obowiązkowe wyposażenie placówki, która posiada aparat RTG do wykonywania zdjęć pantomograficznych, CBCT oraz cefalometrycznych,
  • monitor przeglądowy jest stosowany w gabinetach lekarskich, w których wykonuje się RTG po uprzednim jego zdiagnozowaniu przez lekarza radiologa na monitorze opisowym, wewnątrzustne,
  • sprawność monitorów stomatologicznych weryfikowana jest poprzez testy podstawowe i specjalistyczne,
  • testy podstawowe wykonują lekarze we własnym zakresie, każdego dnia przed rozpoczęciem pracy z monitorem,
  • testy specjalistyczne wykonywane są przez akredytowane laboratoria raz na 12 miesięcy,
  • brak aktualnych testów może skutkować unieważnieniem wyników badań, a w skrajnym przypadku – nawet zamknięciem gabinetu lekarskiego przez Sanepid,
  • przed rozpoczęciem testu specjalistycznego warto wykonać kalibrację monitora,
  • protokoły przeprowadzonych testów podstawowych i specjalistycznych należy archiwizować przez 10 lat,
  • maksymalny czas eksploatacji monitorów medycznych i diagnostycznych to ok. 10 000 – 25 000 godzin,
  • monitory stomatologiczne mogą być wyposażone w dodatkowe opcje i możliwości konfiguracyjne w zależności od potrzeb zamawiającego,
  • oferujemy kompleksowe doradztwo oraz dostawy ekranów stomatologicznych i diagnostycznych do przychodni i gabinetów lekarskich.
Stomatolog